Prosto skomplikowana historia

Polska na pół podzielona. Widać to na kazdym, niemal kroku. Podziału nie da się ukryć także przy okazji obchodów wielkich wydarzeń. Powinny Polaków łączyć, ale dzielą. 40. rocznica porozumień sierpniowych i dwie, odrębne uroczystości. Jedna o godzinie 10.00, druga o 15.00. Obie w Gdańsku, dzieliła je od siebie niewielka odległość.

Wspólnota? Jedność? Solidarność? Na dwóch scenach. Przewodniczący „Solidarności” , Piotr Duda na obchodach rocznicowych, wspólnie z rządem. Idea Niezależnych, Samorządnych Związków Zawodowych wyparowała. https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,26255974,duda-i-morawiecki-na-obchodach-sierpnia-80-nawiazywali-do-bialorusi.htmlBezpardonowa krytyka konkurencji politycznej, zwłaszcza przy okazji tej rocznicy, odbiera prawo do powoływania się na spuściżnę „Solidarności”. „Wiadomości” TVP zdobyły się dziś na „chwilę prawdy”, by – zaraz potem przypuścić atak na Lecha Wałęsę- Andrzej Gwiazda oskarżał.https://www.tvp.info/49639258/porozumienia-sierpniowe-andrzej-gwiazda-opozycjonista-demokratyczny-w-prl-nie-mielismy-watpliwosci-ze-lech-walesa-jest-agentem-bezpieki-wieszwiecej Wałęsa wspominał dziś w wywiadzie dla TVN24 własne słowa, wypowiedziane czterdzieści lat temu: „Teraz niesiecie mnie na ramionach. Przyjdzie czas, że będziecie we mnie rzucać kamieniami”. Trudno odmówić intuicji.

Kompleksy, ksenofobia, homofobia, nacjonalizm, przyzwolenie na propagowanie faszyzmu w miejscach publicznych, awantura o tablice z Postulatami Solidarności.https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Mija-termin-zwrotu-tablic-z-postulatami-Sierpnia-80-ECS-ich-nie-odda-n146553.html Czy, Bohaterowie Panny „S”, zwłaszcza ci, próbujący tworzyć historię na nowo, pamiętają jeszcze, o co walczyli? Warto , jeszcze raz przeczytać 21 postulatów. https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=POSTULATY_SOLIDARNO%C5%9ACI

„Solidarność”,była fenomenem także dlatego, że mimo różnic między inteligencją, a stoczniowcami i robotnikami, chciano się porozumieć i szukać tego, co wspólne- godność człowieka.https://teksty-zesmakiem.pl/o-godnosc/ Dziś, władza częściej walczy z obywatelem, niż dba o jego godność. Warto, więcej energii poświęcić na propagowanie prawdy, a nie jedynie własnej wersji wydarzeń. dla podtrzymania interesu politycznego. Łatwiej będzie przypomnieć sobie, że jeszcze niedawno, wspólne obchody Sierpnia 80` opozycji z rządem, były możliwe. Tyle, że wtedy obecnie rządząca partia była w roli opozycji.

4 komentarze do “Prosto skomplikowana historia”

  1. To zastanawiające jak można brnąć w swoje chore wizje i zabierać tam społeczeństwo. Pamietam kiedy mama szeptała o Katyniu. Mam nadzieję, że nigdy historia Sierpnia 80 nie zostanie wymazana z pamięci przyszłych pokoleń. Prezydent Lech Wałęsa miał jeszcze w innej sprawie intuicję- wtedy kiedy wypowiadał się o schowaniu sztandaru Solidarności. Nadal żyje jeden z tych, który pisał tablice 21 postulatów. Żyje także Ten, którego nazwisko sprawiało, że przed Polską rozsunęła się żelazna kurtyna. Cieszę się, że są osoby z Pani pokolenia, których sumienie nie pozwoli na fałszowanie historii.

    1. Dziękuję za ten wpis. Tak, zrobię, co w mojej mocy, by zatrzymać fałszowanie historii i „tworzenie jej na nowo”. Tak mnie wychowano. Pozdrawiam.

  2. Pamiętam nasz pospiech i niepokój jak wracaliśmy z cudownych wakacji na Wegrzech: co się dzieje w kraju, strajki, a może wojna.
    Byliśmy w Warszawie 31 sierpnia, strajkowali pracownicy zajezdni MZK na Inflanckiej. Wiedzieliśmy już wtedy, że chodzi o WOLNOŚĆ I POLSKĘ bez obcej dyktatury. Dziś mamy własną Ale nie mamy tamtej rodzącej się, wspaniałej SOLIDARNOSCI. Naprawdę szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *